Rewolucja w nauce – możliwości sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja ma wpływ na wiele aspektów naszego życia codziennego, między innymi na to, w jaki się uczymy. AI wspiera proces nauczania na wiele sposobów, więc odkryj, jak adaptacyjne systemy nauczania i wirtualni asystenci rewolucjonizują edukację. Poznaj przyszłość nauki wspieranej przez AI!
Sztuczna inteligencja pomocna w nauce
Wszędzie mówi się o generatywnej sztucznej inteligencji. To branżą, która pozwala generować tekst, zdjęcia, video i dźwięki na życzenie, według wskazań użytkownika i możliwości modelu.
Wiele osób wykorzystuje tego typu narzędzia do nauki – tworzenia swoich prezentacji, notatek, tekstów, informatorów, a nawet osobistych lekcji z wirtualnym nauczycielem.
Chcesz sprawdzić się w tego typu aktywności, lecz nie wiesz jak korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik!
Chat GTP i narzędzia Microsoft pomocne w nauce
Podczas, gdy Microsoft wciąż pracuje nad udoskonalaniem swojej technologii, by wdrożyć narzędzia AI do znanego pakietu 365, warto zainteresować się tematem wykorzystania podobnych narzędzi zewnętrznych.
Już niedługo będziemy mogli korzystać ze sztucznej inteligencji do tworzenia prezentacji w PowerPoincie – będzie możliwe generowanie prezentacji z tekstem i grafikami na polecenie i bez potrzeby poszukiwania informacji w sieci. Będzie też możliwe tworzenie wykresów, diagramów i arkuszy kalkulacyjnych z przydatnymi funkcjonalnościami bez wiedzy na temat obsługi programu Excel.
Tymczasem warto zainteresować się aktualnie dostępnymi narzędziami, które oferują całkiem podobne funkcjonalności i mogą być niezwykle przydatne przy okazji nauki w zaciszu własnego domu. Oto nasze propozycje:
1. Rozmawiaj z wirtualnym asystentem Chat GPT
W darmowej wersji, Chat GPT na urządzeniach mobilnych udostępnia głosowy model wirtualnego asystenta, który zna się praktycznie na wszystkim. Możesz poprosić asystenta o to, by doradził Ci w konkretnej kwestii, by wcielił się w rolę nauczyciela, by poćwiczył z Tobą angielski lub nawet przepytał Cię z konkretnych słówek, jeśli dostarczysz mu zdjęcie z ich listą.
Nadchodzący ulepszony głosowy GPT ma mieć możliwość rozmowy z asystentem bez opóźnienia i na poziomie emocjonalnej rozmowy, podobnej do tej z prawdziwym człowiekiem.
2. Generuj sprawdziany, testy i quizy
Możesz prosić Chat GPT, by przygotował dla Ciebie pisemne wersje testów lub quizów z konkretnego zakresu lub na podstawie dostarczonych mu informacji. Tego typu test będziesz mógł spokojnie wypełnić i odesłać do modelu. Chat bez problemu sprawdzi poprawność i jeśli tego chcesz, to oznaczy błędne odpowiedzi, podpowie te prawidłowe i wyda ogólną ocenę na temat Twoich umiejętności.
3. Pytaj o wskazówki i wyjaśnienia
Model jako ekspert w zakresie danej wiedzy, jest w stanie podpowiedzieć Ci oraz wyjaśnić wszelkie pojęcia według jego wiedzy zaczerpniętej z sieci. Bierz jednak pod uwagę możliwość pojawienia się przekłamanych informacji, bo w internecie ciężko zweryfikować wiedzę ludziom, a tym bardziej programom.
Pytaj, o co chcesz
Pamiętaj, by tworzyć konkretne i czytelne zapytania dla GPT. Im lepiej zadasz pytanie, tym lepszą i konkretniejszą odpowiedź uzyskasz. GPT w podstawowej wersji z opisanymi wyżej funkcjami jest dostępny dla każdego i za darmo.