Najnowsze trendy w edukacji na 2024 rok
3 mins read

Najnowsze trendy w edukacji na 2024 rok

Edukacja stale rozwija się pod wieloma względami. W 2024 roku pojawiają się nowe trendy i innowacje. Personalizacja nauki, projekty oparte na współpracy i AI – to tylko niektóre z nich. Razem z nami rzuć okiem, co nowego w świecie edukacji i co czeka na nas w nadchodzącym roku.

1.    Nauka hybrydowa

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do pracy i edukacji zdalnej. Trend nauki hybrydowej zagościł w codzienności na dłużej i jest widoczny do dnia dzisiejszego, na przykład  w harmonogramach kursów, szkoleń, uczelni, a nawet szkół średnich. W dzisiejszych czasach różnego rodzaju kursy można ukończyć bez wychodzenia z domu, spędzając kilka godzin  przed ekranem smartfona lub telewizora.

 

To oczywiście spore udogodnienie, lecz również zagrożenie. Nauka hybrydowa wprowadza wiele udogodnień, ale również utrudnia weryfikację kursantów i uczniów. Nieodpowiednio kontrolowana nauka hybrydowa w perspektywie czasu może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego tak ważne jest trzymanie ręki na pulsie w tej drażliwej kwestii.

2.             Technologie rozszerzonej rzeczywistości

W nauce coraz częściej wykorzystuje się technologię AR i VR. To pewnego rodzaju symulacja rzeczywistości z opcją immersji doswiaczeń. Dziś można jechać na wycieczkę w wirtualnym świecie i podziwiać popularne miejsca bez długiego i kosztownego podróżowania. Zarówno symulacje naukowe i edukacyjne wycieczki w trybie wirtualnym zyskają na popularności w najbliższych nadchodzących latach.

3.             Personalizowanie nauki

Modne w ostatnim czasie są adaptowalne systemu nauczania, idealnie dostosowane do konkretnego ucznia i nauka osobista, na przykład jako korepetycje indywidualne. W relacji człowieka z człowiekiem to dość kosztowny sposób edukacji, lecz dostępny alternatywnie dzięki narzędziom sztucznej inteligencji o wiele taniej lub nawet całkowicie za darmo.

 

Do naszej dyspozycji jest masa różnego rodzaju kursów, szkoleń i asystentów do nauki z zacisza własnego domu. Taki system nauczania powoli staje się alternatywą dla drogich korepetycji.

Czego warto się uczyć?

Współczesne zawody z wielką perspektywą w głównej mierze opierają się na technologii i informatyce. Jeszcze niedawno znany zawód programisty był celem każdego, kto marzył o niezwykle wysokich zarobkach i spokojnej pracy biurowej. Dziś standardy nieco się zmieniły, a programiści mogą być niepotrzebni w obliczu rozwoju technologicznego i sztucznej inteligencji.

 

Dziś najbardziej perspektywistycznym zawodem ma być stanowisko prompt engineera i specjalisty do spraw AI. Zawody ściśle związane z branżą sztucznej inteligencji i jej rozwoju mają być najbardziej potrzebne i rozchwytywane w perspektywie kilku lub nawet kilkunastu lat naprzód.

 

Możesz wykorzystać tę okazję, by stać się specjalistą w tym aspekcie. Wykorzystaj możliwości wygodnej nauki przez internet już teraz i kształć się w kierunku trendów edukacji, by zagwarantować sobie bezpieczne zatrudnienie i wysokie zarobki!