Jak pokonać wyzwania edukacji zdalnej?
3 mins read

Jak pokonać wyzwania edukacji zdalnej?

Popularna w ostatnim czasie edukacja zdalna niesie ze sobą wiele wyzwań. Problemy techniczne, brak motywacji i zarządzanie czasem – to tylko niektóre z nich. Już teraz poznaj sprawdzone metody radzenia sobie z trudnościami i zwiększ swoją efektywność podczas nauki online.

Duża popularność edukacji zdalnej

Jeszcze parę lat temu nikt nie sądził, że edukacja zdalna zagości w naszym życiu na stałe. Dziś uczelnie, szkoły i uniwersytety chętnie przenoszą niektóre zajęcia do sieci, bo nastała ogólna akceptacja prowadzenia tego typu edukacji.

 

Pierwsze głośne zajęcia zdalne miały miejsce przy okazji ostatniej pandemii. To wtedy cała Polska przeszła w tryb nauczania zdalnego. Szkoły, licea, technika i uniwersytety organizowały zajęcia i lekcje przez internet – niektórzy z mniejszymi lub większymi sukcesami.

 

Tamte sytuacje pokazały, że nie byliśmy gotowi na tego typu zmiany. Duża część tego typu zajęć nie przynosiła efektów, wiele osób miewało problemy techniczne, a uczniowie dość szybko nauczyli się, jak obchodzić zabezpieczenia i być na liście obecności bez porannego wstawania z łóżka.

Jak prowadzić zajęcia zdalnie i efektywnie?

Jeśli jako nauczyciel zastanawiasz się, jak prowadzić zajęcia zdalnie robić to dobrze, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad w tej kwestii. Sprawdź, jak organizować angażujące zajęcia nauczania zdalnego z użyciem darmowych narzędzi!

 

  • Korzystaj ze specjalnych narzędzi do prowadzenia zajęć – masz do dyspozycji masę przydatnych platform do prowadzenia zajęć, jak Zoom, Kahoot i Google Classroom. Dzięki nim możesz udostępniać materiały i szybko oceniać prace uczniów. Niektóre oferują gry i quizy.
  • Odpowiednio zaplanuj lekcję – z użyciem dostępnych funkcji możesz odpowiednio zaplanować lekcje. Lekcje powinny mieć określone cele, które jeśli zostaną spełnione, to spotkanie może zakończyć się przed czasem. To udowodnione, że tego typu zajęcia przebiegają sprawniej.
  • Sprawdzaj postępy kursantów – możesz wykorzystać różnego rodzaju apki do sprawdzania zaangażowania i wiedzy uczniów. Możesz tworzyć szybkie testy, wirtualne spotkania online, symulacje i quizy.
  • Prowadź zajęcia z kamerą – angażuj swoich uczniów i kursantów. Wymagaj, by każdy korzystaj z kamery, bo to sprawia wrażenie współpracy i angażuje do działania.

 

Prowadzenie zajęć zdalnych nie musi być wyzwaniem, jeśli wiesz już, co angażuje grupy najbardziej. Ucz się na własnych błędach i wyciągaj wnioski z lekcji, które nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Jak przygotować się do prowadzenia zajęć zdalnych?

Masz przed sobą perspektywę prowadzenia zajęć przez internet? Koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, bez których zajęcia mogą okazać się niewypałem!

 

  1. Zadbaj o dobry mikrofon i zawczasu sprawdź, czy działa.
  2. Sprawdź, czy Twoja kamera działa i czy przetwarza obraz dobrej jakości.
  3. Uruchom program do prowadzenia zajęć i zapoznaj się z jego funkcjami.
  4. Przygotuj wstępny plan lekcji.
  5. Sprawdź obecność w połowie zajęć i zaskocz uczniów.

 

Wykorzystaj wskazówki i bądź tą osobą, która przykłada się do prowadzenia zajęć edukacji zdalnej. Razem z nami odmień mylne przekonania o złej renomie zajęć online.