Ukraina: powstanie podręcznik do katechizmu dla łacinników

Ukraina: powstanie podręcznik do katechizmu dla łacinników

 

Do głoszenia prawdy o Bogu oraz ułożenia programu katechetycznego i katechizmu jako podręcznika dla archidiecezji lwowskiej - zachęcił abp Mieczysław Mokrzycki uczestników sympozjum „Katecheza przyszłości – szansy i wyzwania”. Odbyło się ono 7 marca w Instytucie Teologicznym im. św. Józefa Bilczewskiego w Brzuchowicach k. Lwowa z udziałem naukowców Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„Katechizować to zbudować fundament nie tylko teraźniejszości ale przede wszystkim przyszłości” – powiedział metropolita lwowski podczas Mszy św. dla uczestników sympozjum. Zdaniem metropolity lwowskiego spotkanie zaowocuje konkretnym działaniem, z którego zrodzi się program katechetyczny i katechizm jako podręcznik.

Katecheza w Kościele łacińskim na Ukrainie bardzo różni się od tego co jest w Polsce – zauważył ks. dr hab. Paweł Mąkosa z KUL, który przeprowadził badania w archidiecezji lwowskiej. Wskazał, że niektórzy korzystają tam jeszcze z „Małego Katechizmu” i podręcznika ks. Zalewskiego z lat 60. XX w. Sporo jest materiałów katechetycznych z Polski wydawanych przez Kościół rzymskokatolicki jak też przez Kościół greckokatolicki. Zwrócił uwagę na problem języka, gdyż ponad 60 proc. osób w parafiach potrzebuje katechezy po ukraińsku.

„Każda parafia ma swoją specyfikę – zaznaczyła siostra Paschalisa Domska, sercanka. Na przykład na wschodzie kraju nie zawsze układa się współpraca z rodzicami wychowanym w środowisku prawosławnym. „Wielu wiernych jeszcze nie rozumie czym jest sakrament bierzmowania i nie wie czym różni się on od tego co rozumie się pod nim w Kościele Wschodnim” – mówił ks. Jan Chodonowicz, wikary bazyliki metropolitalnej we Lwowie. Przypomniał, że w parafii katedry lwowskiej są osoby, które przystępują do sakramentu bierzmowania w wieku 50, 60 a nawet 80 lat.


Ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego zwrócił uwagę, że w parafiach katecheci, czy to księża, czy siostry, czy świeccy prowadzą katechezę przygotowującą do pierwszej spowiedzi, komunii św. czy bierzmowania każdy według własnych metod. Jego zdaniem nadeszła pora aby pomyśleć o czymś co będzie prawdziwą pomocą dla każdego katechety. Dlatego poproszono o pomoc naukowców Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. "Myślę, że razem ze środowiskami archidiecezji lwowskiej i katechetami da się wypracować pewien plan stworzenia programu i podręczników katechetycznych" - zaznaczył.


Ks. Uliasz uważa, że właściwą platformą dla jego powstania jest Instytut Teologiczny im. św. Józefa Bilczewskiego archidiecezji lwowskiej. Zaznaczył, że program katechetyczny jest wielkim wyzwaniem dla wszystkich diecezji Ukrainy, która jest krajem wielowyznaniowym i wielonarodowym, o różnych tradycjach i historii.

źródło: kcz (KAI Lwów) / Lwów
http://system.ekai.pl/kair/?screen=depesza&_scr_depesza_id_depeszy=504319